HAWAJSKI TANIEC HULA

STREFA ETNO-FOLK MIX


Prowadzenie: Kamila Serafińska
Info: magda@etnobalans.pl, 502 582 480

hula


Taniec Hula to taniec stóp czujących kontakt z ziemią, jej stabilność, wsparcie, ruch bioder budzących ciepło, nasz potencjał, ruch rąk opowiadajacych historię, ruch oddechu, który odblokowuje, rozluźnia, budzi wszystkie zakamarki ciała!


Taniec Hula wywodzi się z Hawajów. Dla Hawajczyków, którzy nie mieli języka pisanego był sposobem na przekazywanie kultury, budowanie swojej tożsamości. Dzięki legendom o bogach, boginiach, zjawiskach przyrody Hawajczycy mogli wyrażać swój stosunek do świata, do wartości, które szczególnie cenią. Wiele osób kojarzy Hawaje ze słowem Aloha. Wyraża ono pozdrowienie, powitanie, miłość, wzrastanie, wspólne radosne dzielenie się doświadczeniem życia. Duch Aloha wyraża się również w tańcu.


Znamy dwa rodzaje tańca hula: kahiko (styl tradycyjny) i auana (styl współczesny). Tańce kahiko opowiadają o dawnych bogach i boginiach hawajskich. Bogowie utożsamiani są z różnymi jakościami – miłość, opiekuńczość, mądrość, troska, zdecydowanie, z których możemy czerpać wiedzę, budować swoją własną mądrość, swoją własną postawę życiową. Dawniej taniec ten był elementem szkolenia wojowników. Budował siłę, wytrzymałość, wytrwałość nie tylko w ciele ale również we wnętrzu człowieka. Ruchy w tym stylu są oszczędne, precyzyjne, proste. Tańczymy do rytmu bębna. Stylowi auana towarzyszy współczesna muzyka (ukulele) i bogatsza aranżacja. W tańcach auana opowiadamy o sprawach codziennych, o miłości, o przyrodzie, o tym co bliskie każdemu człowiekowi. Ruch w tym stylu jest bardziej fantazyjny, pozwalający na pewną dowolność, charakteryzuje go miękkość, kobiecość.


Niezależnie od stylu tańca, którego doświadczasz służy on twojemu rozwojowi na wszystkich płaszczyznach – fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i duchowej. Sam decydujesz, czy jest dla ciebie świetną zabawą – wzmacniającą i rozluźniającą mięśnie, stawy; czy możliwością zatrzymania się i zajrzenia w siebie, odczucia swoich potrzeb, tęsknot, zamyśleń. Każda z możliwości jest rozwijająca niezależnie od tego co wybierasz. Taniec jest metaforą życia, tańcząc – budzisz ciało do przeżywania życia w pełni.


Na początku każdych zajęć uczymy się lub powtarzamy kroki podstawowe, które są naszą rozgrzewką. Każdy uczestnik otrzymuje tekst pieśni w języku hawajskim, który prowadząca tłumaczy. Rozumiejąc, o czym mówi tekst pieśni, uczymy się choreografii. Dany element powtarzamy wiele razy, tak aby spokojnie, bez pośpiechu mógł się utrwalić. Tańczymy na boso, lub w skarpetach antypoślizgowych. Ubieramy się w wygodny strój sportowy. Biodra obwiązujemy chustą lub zakładamy szeroką spódnicę. Tańczymy do muzyki hawajskiej (z nośnika elektronicznego) lub do dźwięku bębna hawajskiego – ipu (gra prowadząca). Gdy czas nam na to pozwala kończymy spotkania krótkim relaksem. Podczas zajęć, każdego uczestnika proszę o zaopatrzenie się w wodę mineralną. Pijemy często podczas zajęć, aby wspomóc proces oczyszczania organizmu z toksyn.


W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt z Kamilą Serafińską.
661 471 462, biedronkaka@interia.pl
Google+ FireStats icon Działa dzięki FireStats