TAŃCE BALFOLKOWE

Prowadzenie: Marta Tomczak i Krzysztof Rogulski (Bal Folk Poznań)
Info ad. zajęć: balfolkpoznan@gmail.com

W związku ze zmianami, które startują od września 2017 (dowiedz się więcej) nie będziemy w najbliższym czasie organizować regularnych zajęć. Więcej informacji o aktualnościach i działaniach balfolkowego środowiska w Poznaniu i nie tylko można znaleźć na BLOGU BAL FOLK POZNAŃ.

Tańce balfolkowe to doskonała sposobność, by odnaleźć radość z ruchu i połączenie we wspólnym rytmie. Bawią się przy nich osoby w każdym wieku. Przyciągają prostotą i dostępnością, pozwalając na szybkie przełamywanie oporów wynikających z postrzegania tańca jako domeny wytrawnych profesjonalistów.


TROCHĘ HISTORII


Tańce Balfolkowe w Poznaniu

„Bal folk” (w dosłownym tłumaczeniu z francuskiego – bal folkowy/ludowy) to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70-tych XX w. we Francji, skoncentrowany na poszukiwaniu „korzeni” i zachowaniu tradycyjnej kultury wiejskiej. Dziś termin ten jest popularny także w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Holandii, Portugalii, Niemczech na określenie potańcówek, podczas których pojawiają się tańce z różnych regionów Europy.

Tańce balfolkowe są oparte na prostych, przystępnych układach wywodzących się bezpośrednio z tradycyjnych tańców. Są to zarówno korowody, jak i tańce w parach oraz zabawy taneczne. Pozbawione są funkcji prezentującej dany folklor: pomijają strój ludowy, rozbudowane choreografie i sceniczne wyrafinowanie na rzecz swobodnej zabawy opartej na prostej tanecznej bazie. Najczęściej akompaniament muzyczny jest grany na żywo. Muzyka wykorzystuje bezpośrednio melodie z repertuaru tradycyjnego, lecz również nowoczesne wpływy w aranżacjach i autorskie kompozycje oparte na tradycyjnych rytmach tanecznych.


Google+ FireStats icon Działa dzięki FireStats