LINDY HOP

STREFA RETRO-SWING


Prowadzenie: Dorota Hejmlich i Radosław Pyżanowski
Kamilla i Waldemar Jankowscy
Info: magda@etnobalans.pl, 502 582 480

W związku ze zmianami od września, o których przeczytacie TUTAJ organizacja zajęć regularnych lindy hop przeszła w ręce Retro Dance Studio. Tam szukajcie informacji o zajęciach :)


W razie dodatkowych pytań, nie wahaj się kontaktować z nami mailowo – magda@etnobalans.pl


TROCHĘ HISTORII

Lindy Hop uważany jest za prekursora, źródło wszystkich powstających później tańców swingowych. Powstawał pod koniec lat dwudziestych i na początku lat trzydziestych XX stulecia. Narodził się w Harlemie wśród społeczności afroamerykańskiej. Był to zlepek wielu poprzedzających go stylów, głównie jazzu, charlestona i tap dance (stepu). Taniec ten wykonywany był przez objazdowe zespoły taneczne, pojawiał się w filmach, uczono go w studiach tańca. Na początku rozwijał się i zdobywał rzesze fanów na terenie Stanów Zjednoczonych. Później amerykańscy żołnierze przywieźli go ze sobą do Europy. Nowy styl taneczny przyjął się bardzo dobrze na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich, głównie jazzu jedynie w Niemczech stanowił prawdopodobnie zbyt dużą rewolucję kulturalną – został zakazany.

Po okresie spadku popularności dopiero pod koniec XX w. wraz z przedstawieniem Lindy Hop szerszej publiczności w filmie „Swing Kids” rozpoczęła się druga era popularności tego tańca. W wielu krajach powstały grupy tancerzy chcących zajmować się owym stylem. Bardzo ważnym ośrodkiem dla Lindy Hop stała się Szwecja. Od ponad 25 lat odbywają się tam międzynarodowe obozy taneczne, na których od 1989 roku prawie do końca życia uczył również Frankie Manning (1914-2009). W Polsce Lindy Hop też zyskuje swoich zwolenników. Można się go uczyć (i oczywiście tańczyć) w kilku miastach – m.in. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Dla wprowadzenia w klimat tego niesamowicie radosnego tańca polecamy klip:


Google+ FireStats icon Działa dzięki FireStats