TANIEC IRLANDZKI

Strefa tańca irlandzkiego


Prowadzenie: Magdalena Mak
Info: magda@etnobalans.pl, 502 582 480
UWAGA! W związku z wyjazdem Magdy do Berlina sezonie 2017/2018 zajęcia tańca irlandzkiego prowadzone są głównie warsztatowo. Całkiem spora grupka zapaleńców trenuje jednakże regularnie zarówno step, jak i soft.
Jeżeli jesteś zainteresowana/-y zajęciami, prosimy o kontakt mailowy – magda@etnobalans.pl


Najbliższe warsztaty:
17-19 listopada | szczegóły wkrótce

Taniec irlandzki od prawie 30 lat przeżywa swój wielki renesans, podbijając serca (i nogi!) ludzi w wielu zakątkach świata za sprawą swego radosnego i integrującego charakteru. Nie trudno jest dać się porwać skocznej, melodyjnej muzyce, o czym możecie przekonać się na własnej skórze.

Zajęcia tańca irlandzkiego charakteryzują się wysoką intensywnością, dlatego regularne uczestnictwo w nich gwarantuje budowanie kondycji fizycznej i wydolności. Dużą uwagę przywiązujemy do kształtowania poczucia rytmu i muzykalności. Staramy się również inspirować Was do rozbudzenia ducha scenicznego poprzez stwarzanie możliwości występowania przed publicznością przy okazji wydarzeń kulturalnych oraz zawodów tanecznych. Ponadto naszym celem jest przekazywanie Wam wiedzy zwiększającej świadomość ciała, abyście potrafili coraz bardziej optymalnie wykorzystywać energię i siłę mięśni.

Nasze studio stowarzyszone jest z Komisją Tańca Irlandzkiego – największej i najstarszej na świecie organizacji skupiającej tancerzy i nauczycieli współczesnego tańca irlandzkiego. Oznacza to, że nasi uczniowie mogą uczestniczyć w międzynarodowych zawodach tańca irlandzkiego. Prowadzimy zajęcia w systemie trzech semestrów: jesienny (X-XII), zimowy (I-III) i wiosenny (IV-VI). Rozkład zajęć znajdziecie w zakładce Grafik zajęć. Wrzesień traktujemy zasadniczo jako miesiąc rozruchowy, w trakcie którego grupy się kształtują. Niezależnie od rodzaju zajęć istnieje możliwość dołączenia do grup w każdym momencie sezonu.

Podczas naszych zajęć przybliżamy Wam niezwykle obszerny zasób rytmów i kroków tańca irlandzkiego, dostosowując je do Waszych indywidualnych możliwości, zainteresowań i ambicji. Zajęcia odbywają się w kilku grupach zróżnicowanych pod względem wieku oraz rodzaju tańca. Poniższa krótka charakterystyka pomoże Wam wybrać najbardziej optymalne zajęcia dla siebie.

POINTMAKERS – taniec w miękkich butach

Taniec irlandzki

Taniec w miękkich butach charakteryzuje się gracją, elegancją, płynnością poruszania się, skocznością. Podczas zajęć oprócz nauki niuansów technicznych i choreografii przykładamy także uwagę do ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, aby rozwijać swoje ciało i dobrze przygotować je do coraz trudniejszych elementów i kroków. Chętni uczestnicy kursów biorą udział w występach scenicznych organizowanych przez nasze Studio.


AKTUALNE POZIOMY ZAJĘĆ
 • BEGINNER+
 • BEGINNER+/PRIMARY
 • PRIMARY+/INTERMEDIATE

 • Na poziomie TOTAL BEGINNER skupiamy się na stopniowym zapoznaniu z podstawami techniki tańca irlandzkiego (postawa w tańcu irlandzkim, pozycje stóp, aktywizacja centrum ciała). Poznajemy podstawowe kroki (polka, siódemka, trójka, jump, point, rising step, sink and grind) w różnych rytmach: reel, light jig, single jig, slip jig. Łączymy poznane kroki w proste choreografie solowe, ale także zapoznajemy się z najprostszymi grupowymi tańcami ceili, które są doskonałym sposobem na uczenie się techniki podstawowych kroków, jak również ćwiczenie kondycji. Zajęcia są doskonałą okazją na osłuchanie się z różnorodną muzyką irlandzką.


  Na poziomie BEGINNER+ doskonalimy elementy i kroki, które już poznaliśmy, uczymy się elementów i sekwencji, które służą do tworzenia kroków na kolejnym poziomie primary. Zwracamy uwagę na klarowność i czystość wykonania kroków. Wkraczamy w świat bardziej złożonych tańców ceili.


  Na poziomie BEGINNER+/PRIMARY doskonalimy technikę na bazie poznanych choreografii z poziomu beginner, łączymy trudniejsze sekwencje w choreografie primary. Stopniowo są wprowadzane ozdobniki i trudniejsze elementy jak twists, rocks, cross keys, double ups, double lifts, frozen jumps, birdies, itp. Poznajemy najciekawsze tańce ceili typu 8-hand.


  Na poziomie PRIMARY+/INTERMEDIATE doskonalimy technikę na bazie poznanych choreografii z poziomu beginner i primary, pracujemy nad techniką elementów: twists, rocks, cross keys, double ups, double lifts, frozen jumps, birdies. Poznajemy i doskonalimy choreografie na poziomie intermediate. Pracujemy nad kondycją tańcząc tańce ceili. Wprowadzane są elementy improwizacji, aby otwierać głowę na swoje nieskończone możliwości.


  TREBLEMAKERS – step irlandzki

  Taniec irlandzki

  Step irlandzki jest jednym z bardziej widowiskowych rodzajów tańca. Pełny energii, daje ogromne ilości radości, ale nie ukrywajmy, że wymaga cierpliwości i wytrwałości. Podczas zajęć dużo czasu poświęcamy ćwiczeniom technicznym oraz kształtowaniu poczucia rytmu i muzykalności, bo w końcu stepując jesteśmy nie tylko tancerzem, ale również muzykiem. Podobnie jak w zajęciach tańca w miękkich butach przykładamy uwagę do ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, aby rozwijać swoje ciało i dobrze przygotować je do coraz trudniejszych elementów i kroków. Chętni uczestnicy kursów biorą udział w występach scenicznych organizowanych przez nasze Studio.


  AKTUALNE POZIOMY ZAJĘĆ
 • BEGINNER+
 • PRIMARY
 • PRIMARY+/INTERMEDIATE

 • Na poziomie TOTAL BEGINNER uczymy się podstawowych uderzeń, prostych kroków i rozwijamy poczucie rytmu oraz kontrolę nad nim. Zapoznajemy się na początku z najbardziej bazowym rytmem – double jig. Zajęcia są doskonałą okazją na osłuchanie się z różnorodną muzyką irlandzką.


  Na poziomie BEGINNER+ doskonalimy elementy i kroki, które już poznaliśmy, uczymy się sekwencji, które służą do tworzenia kroków na kolejnym poziomie primary i kontynuujemy rozwijanie poczucia rytmu oraz kontroli nad nim.


  Na poziomie PRIMARY doskonalimy technikę wykonania kroków z poziomu beginner, łączymy trudniejsze sekwencje w choreografie i kontynuujemy pracę nad poczuciem rytmu oraz wprowadzamy elementy improwizacji.


  Na poziomie PRIMARY+/INTERMEDIATE doskonalimy technikę wykonania kroków z poziomu primary, pracujemy nad techniką różnych wariantów szybkich trebli, hell work’ów i skomplikowanych ruchowo i rytmicznie elementów. Kontynuujemy pracę nad poczuciem rytmu oraz wprowadzamy coraz częściej elementy improwizacji, aby otwierać głowę na swoje możliwości.


  TAŃCE CELTYCKIE

  Taniec irlandzki

  Grupa ma charakter rekreacyjny, a tańce grupowe są przede wszystkim sposobem integracji poprzez ruch i okazją do dobrej zabawy. Podczas zajęć uczymy się:

 • tańców irlandzkich: céilí opisanych w książce” Ar Rincí Fóirne – Thirty Popular Céilí Dances” wydanej przez Komisję Tańca Irlandzkiego, a także tańców setowych charakterystycznych dla poszczególnych regionów Irlandii,
 • tańców szkockich,
 • tańców historycznych.
 • Zazwyczaj tańczymy w parach, więc zachęcamy do przybywania w duetach, chociaż single również będą mile widziane – partner do tańca zawsze się znajdzie. Uczestnicy mogą wykorzystać swoje umiejętności taneczne podczas organizowanych przez nas imprez w ciągu roku, a także innych imprez irlandzkich, na które zawitają – także w Irlandii :)
  Uczestnicy powinni znać podstawowe kroki tańca irlandzkiego: polki (skipy), siódemki, trójki, rising step.

 • Pyrkon 2015 – warsztaty tańca irlandzkiego
 • Szmaragdowe Céilí – Dni Św. Patryka 2014
 • Samhain 2009

 • Zajęcia w pierwszym trymestrze sezonu 2016/2017 nie będą się odbywać. Zapraszamy tymczasem do dołączenia do innych grup, np. Pointmakers total beginner lub cyklu tańców balfolkowych.
   CELTICA – grupa sceniczna

   Taniec irlandzki

   Zespół narodził się w 2005 roku i od tego czasu pozostaje pod wpływem uroku celtyckiej kultury. Występy Celtiki to mieszanka tradycyjnych i nowoczesnych form tańca irlandzkiego, zarówno softshoe, jak i stepu irlandzkiego. Zespół nie stroni od współpracy z lokalnymi zespołami muzycznymi, a także indywidualnymi muzykami, czerpiąc dodatkową energię do tańca z muzyki na żywo. W choreografiach lubi łączyć elementy tańca irlandzkiego z wpływami innych technik ruchowych. Zespół występował m.in. na Scenie Otwartej Celtyckiego Lata w Krakowie, na Festiwalu Celtycki Gotyk w Toruniu, na Artenaliach w Poznaniu, scenie Jarmarku Świętojańskiego w Poznaniu, podczas kilku edycji Pyrkonu w Poznaniu, u boku Briana McCombe podczas Weekendu Qlturalnego. Największym osiągnięciem zespołu jest realizacja spektaklu Lumen – narodziny światła z okazji 10-lecia działalności.

   PRAKTYKA IRLANDZKA

   Taniec irlandzki

   To zajęcia otwarte, na które umawiamy się kiedy zachodzi taka potrzeba przeznaczone dla uczestników naszych kursów regularnych. Będziecie mogli skorzystać z przestrzeni naszego studia, aby przetrawić wiedzę z zajęć i poćwiczyć swoje kroki. Zajęcia mają charakter pracy indywidualnej, z możliwością skorzystania z uwag instruktora. Na zajęcia umawiamy się w razie potrzeby (często w weekendy), więc jeżeli czujecie takową, dajcie nam znać. Podczas zajęć zapraszamy na:

  • konsultacje z instruktorem,
  • ćwiczenie kroków na zawody taneczne,
  • ćwiczenie kroków uczonych podczas zajęć regularnych.
  ZAJĘCIA INDYWIDUALNE

  Taniec irlandzki

  W razie potrzeby szybkiego nadrobienia zaległości lub solidniejszego ugruntowania przerobionego materiału istnieje możliwość skorzystania z intensywnych lekcji indywidualnych. Zajęcia odbywają się w grupach do 3 osób, a najczęściej w systemie uczeń – instruktor. Trwają 1 godzinę. To idealne rozwiązanie dla osób, które:

 • chciałyby nadrobić materiał i dołączyć do grupy w trakcie sezonu,
 • czują, że chciałyby nauczyć się dodatkowych kroków lub trudniejszych elementów, na które brakuje czasu podczas regularnych zajęć,
 • mniej odważnych osób, które nie czują się komfortowo w dużej grupie.
 • Google+ FireStats icon Działa dzięki FireStats